wkrótce

Naszą hodowlę założył mój tato - Paweł Piepiora, który wspólnie i w porozumieniu z moją mamą Małgorzatą nabył z hodowli Przyparkowa Jolanty i Andrzeja Barszczewskich pierwszego bernardyna - był to pies długowłosy ARES Przyparkowa i tak w roku 1997 rozpoczęło się ich spotkanie z tą piękną rasą.

Moje z przyczyn obiektywnych nastąpiło później, dlatego pierwszy okres hodowli znam ze zdjęć i opowiadań. Ares był przyjacielem domu i nie jeździliśmy z nim na wystawy. Początkowo nie było planów hodowlanych. W roku 1999 kiedy z hodowli „Puszczykowska Sfora” od Kingi Grajewskiej rodzice kupili suczkę Colette (długowłosa, tricolor) zapadła  decyzja o hodowli. Tato  postanowił, że będzie hodowla stawiając na powiększenie stada i dochowując  się coraz lepszych egzemplarzy. W 1999 roku tato wstępuje do ZKwP, mama jest w ZKwP od 2002 roku. Ja jestem od 2017 roku. Tak powstała pasja, której postanowili się oddać całkowicie. Na czym to polegało - na rezygnacji z wakacji, wyjazdów i innych przyjemności na rzecz kolejnych obiecujących szczeniąt, kolejnych pokoleń na naszym podwórku. Ja ten urok i czar hodowli poznaję od roku 2000. Od tego też roku nasza hodowla nosi nazwę : Dar Świętego Bernarda. Dlaczego tak? Tego do końca nie wiem, mama mówi, że tato wymyślał nazwę, tato uważa to za dar, który trzeba rozwijać i mówi, że skoro hodujemy Psy św. Bernarda to jest to dar od Niego.

 

 

W 2000 roku hodowla się powiększa o nowe psy - RITTA Puszczykowska Sfora od Kingi Grajewskiej i ASPEN Chrustowianki od Mariusza Testki. W tym roku odszedł od nas ARES - był wspaniałym przedstawicielem swojej rasy a dzięki temu, że był taki jaki był - mamy teraz hodowlę. Ale rok 2000 to również pierwszy w hodowli tytuł Młodzieżowego Championa Polski uzyskany przez Colette.
W 2001 roku od Jolanty i Andrzeja Barszczewskich przybył do nas bernardyn krótkowłosy BINGO Przyparkowa i to on razem z Colette stali się rodzicami naszych szczeniąt z przydomkiem Dar Świętego Bernarda. Dzień 17 kwietnia 2001 roku to dzień w którym pojawiły się pierwsze szczenięta w naszej hodowli. Colette miała osiem szczeniąt z których trzy pozostały w hodowli: ARAMIS (krótkowłosy) ATA (długowłosa) i ALMA (krótkowłosa). Pozostałe znalazły wspaniałe domy.

Rok 2002 to kolejne ważne wydarzenia. Ritta uzyskała tytuł Championa Polski - pierwszy dorosły Championat. ATA, ALMA, ARAMIS uzyskały tytuł Młodzieżowego Championa Polski. . Podsumowaniem roku jest zdobycie przez RITTĘ tytułu Zwycięzcy Polski - pierwszy tytuł Zwycięzcy Polski w naszej hodowli.Ile tych tytułów nasze psy zdobyły i championatów można zobaczyć w Galerii Championów.

Trudno jest opisywać wszystko rok po roku. Psów w hodowli przybywało. Współpracujemy z wszystkimi, u których dobro rasy jest na pierwszym miejscu. Od lat współpracujemy z hodowlą Z Karolewka. Nawiązaliśmy współpracę z hodowlą Ackebers ze Szwecji i Kosekompis z Norwegi. Utrzymujemy kontakty z hodowcami w całej Europie. Dzięki temu udało nam się uzyskać wiele wspaniałych psów z których niektóre uzyskały tytuł INTERCHAMPIONA. Wszystkie lata widoczne są w działach tej strony – aktualnościach, psach, galeriach, zapraszam do lektury i zwiedzenia strony, gdyż te kilka słów to tylko krótki wstęp.

Tyle o nas.
Piszę w liczbie mnogiej, gdyż hodowlę prowadzimy rodzinnie, choć tato z uwagi na stan zdrowia wycofał się z wystawiania i hodowania, ale  jest nadal wspaniałym towarzyszem na podwórku i doradcą w zakresie hodowli. Powiedział, że teraz moja kolej. Tak więc wystawiam nasze psy, ale w hodowli pomaga mi mama, bo chodząc do szkoły jest to trudne.

Przy okazji chciałabym podziękować Jarkowi Węgrzynowi, który pomagał tworzyć pierwszą stronę hodowli, Sławkowi Rugale, który stronę prowadził do listopada 2010 roku, Kasi Mirowskiej za prowadzenie naszej strony do lipca 2015 i na końcu Rysiowi Durze, który pomaga naszą stronę przebudować i unowocześnić oraz sprawił, że możemy robić to samodzielnie.

I na koniec. Nie uważamy się za specjalistów , ale w miarę możliwości każdemu odpowiemy na jego pytania i postaramy się pomóc, jeżeli zwiąże się z rodowodowym pupilem, a dla rodzin które mają szczenięta od nas jesteśmy dostępni całą dobę.

Magdalena Piepiora

Odsłon artykułów:
562886